Fotopraha.com | Praha a okolí ve fotografiích

10 tipů jak fotografovat Prahu

1. Dlouhý čas

Pro fotografa je na světě mnoho zajímavých míst, úkazů a vůbec objektů fotografování. A všechny tyto objekty si můžeme vyfotografovat. Necháme-li pak závěrku fotoaparátu otevřenou o něco déle, získáme jiný, těžko představitelný pohled na scénu. Hladká voda a hlavně rozmazané mraky dávají fotografii nádech něčeho abstraktního a nehmatatelného, nádech odlišnosti a tajemna. Prostor fotografie také získá na dynamice. Rozhodně bych se nebál častěji využívat dlouhé časy. Je k tomu potřeba stativ, drátová spoušť a pokud ještě není úplně tma či přítmí, je dobré si čas prodloužit polarizačním filtrem (cca 2EV) a celošedým neutrálním filtrem (např. 3 EV).

Praha, Karlův most, Červánky rozmazané dlouhým časem

2. Světlo

Světlo je fotografův spojenec a přítel. Nebojujeme s ním, nýbrž se jím opájíme, laskáme ho a využíváme. Světlo jde ruku v ruce se stínem, který musíme využívat stejně jako využíváme světlo. Tito dva tvoří nerozlučný pár a dobré zvládnutí expozice nám přinese do fotografie potřebné kontrasty a oživení. Co by byla fotografie bez světla?

Praha, Podhradí Pražského hradu, Stín lampy

3. Štěstí

Po rychlých reakcích, grafickém a kompozičním přemýšlení a dobře zvládnuté technice je štěstí další fotografova nezbytná výbava. Rozhodně nás ale nepoctí svou návštěvou, pokud budeme vysedávat doma. Štěstí musíme vyjít naproti a hledat ho pod všemi kameny a za každým rohem. Štěstí přeje připraveným.

Praha, Karlův most, Líbající se milenci

4. Noční fotografie

Praha, Pražský hrad od Rudolfina, Hradní múza Myslíte si, že jste vaše okolí již prochodili křížem krážem a odfotili kámen na kameni? I kdyby to byla pravda (a zaručeně není), nezapomínejte na to, že ještě existuje noc. Noc v krajině je fotograficky výrazněji slabší než den, ale takové noční fotografování v Praze je opravdu výjimečný zážitek. Všechno se ukazuje v odlišném nočním světle, ulice jsou ozářeny lampami a tma může skrýt balast, který ve fotografii zrovna nepotřebujete. Osvětlené budovy dávají na odiv své přednosti a tma zakryje jejich nedostatky.

Praha, Pražský hrad od Rudolfina, Hradní múza

5. Teleobjektivem

Praha, Pražský hrad, Lampa focená teleobjektivem Ze zkušenosti vím, že většina fotografujících lidí chce do záběru dostat velmi mnoho věcí a považují širší záběr za lepší. Většinou vznikají přeplněné a neuspořádané fotografie. Zkuste nasadit teleobjektiv a dívat se na svět skrze přiblížení. Budete překvapeni jaké zázraky se dají najít. Navíc má teleobjektiv jednu významnou vlastnost a tou je zkreslení vzdáleností za sebou ležících objektů. Využitím tohoto zkreslení se dá docílit velice pěkných pohledů na zastavěnou Prahu.

Praha, Pražský hrad, Lampa focená teleobjektivem

6. Na široko

Praha, Karlův most, Stíny na široko Při širokých záběrech je nutné dávat si pozor, abychom fotografii neměli přespříliš přeplněnou. Mnoho neuspořádaných objektů kazí kompozici a ztěžuje orientaci. Dobré je hledat různé linie a z nich poté vystavět kompozici fotografie. Často také zvětšíte pomyslnou hloubku fotografie umístěním předmětu do popředí, pamatujte však, že předmět by měl do fotografie přirozeně zapadat a násilné vložení či nešikovně aranžované popředí může celou fotografii znehodnotit.

Praha, Karlův most, Stíny na široko

7. Panorama

Praha, Pražská kotlina, Před setměním Při fotografování panoramat hrozí hned několik zásadních chyb, kterých bychom se měli vyvarovat. Za prvé se těžko odhaduje kompozice, kterou v jednom snímku dobře vidíme, pokud je však složena z více fotografií, je problém si výslednou skladbu představit. Za druhé nastávají expoziční problémy, kde jedna část panoramatické fotografie je osvícena, zatímco jiná je v úplném stínu. Za třetí můžeme nesprávně fotografie zpracovat a ve výsledku budou viditelné spoje. Těchto chyb a záludností je mnohem, mnohem více, ale rozhodně stojí za to si fotografování panoramat vyzkoušet.

Praha, Pražská kotlina, Před setměním

8. Lidé

Praha, Karlův most, Lidé spěchající do práce Pokud se mi podaří dobře vyfotografovat lidi v jejich "přirozeném" prostředí, mám z toho takovou radost jako, když fotograf lvů fotografuje smečku v savaně. Fotografie se mění ze statického obrázku v dynamický, získává neopakovatelné kouzlo a příběh. Lidé ve fotografii jsou, dýchají, myslí, mluví - jsou živí. Vy jim jen uzmete kraťoučký okamžik jejich života a zarámujete do vzpomínky.

Praha, Karlův most, Lidé spěchající do práce

9. Zapojte fantazii

Praha, Vltavské nábřeží, Vpád barbarů do Prahy Fantazie je fotografova živná půda. Pokud jí nebudete používat, vyfotografujete město, jaké vidí všichni lidé kolem vás. Vy ho, ale musíte nějak ozvláštnit, dodat vaší fotografii trošku osobitosti a váš úhel pohledu. Hledejte zvláštnosti a pak je zachyťte.

Praha, Vltavské nábřeží, Vpád barbarů do Prahy

10. Žijte

Fotografie by měla být prostředkem, nikoliv cílem. Fotografujte, protože vás to baví, protože vás to naplňuje, žijte fotografií. Nekompromitujte tento způsob sebevyjádření nízkými chamtivými cíli, neničte duši fotografie.

Pokud Vás baví fotografovat a rádi byste se zlepšili, rád Vás uvítám na některém z mých fotografických kurzů, které již mnoho let pořádám v Česku i zahraničí.